Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Dzieci w przedszkolu@pixabay.com
Rodzice powinni powoli zacząć wspierać samodzielność trzylatka. To najwyższy czas, by dziecko chciało być w przyszłości niezależne, stać się dorosłe i ufać swoim możliwościom. Nauka samodzielnego myślenia i działania trwa czasami latami, a każdy maluch ma swoje tempo rozwoju. W jaki sposób wspomóc dzieci w przedszkolu i zachęcić je do podjęcia pierwszych kroków w dorosłość.
Daj dziecku przestrzeń
Aby uwierzyć we własne siły, maluch musi mieć możliwość ćwiczenia istotnych umiejętności, jak chociażby ubieranie się, liczenie, jeżdżenie windą. Nie spiesz się, gdy wychodzicie z domu. Daj maluchowi szansę zapięcia wszystkich guzików. Pozwól dziecku na zrobienie drobnych zakupów, najpierw u twojego boku, a później w twojej gotowości pod sklepowymi drzwiami. Maluch może także spróbować zrobić sobie kanapkę. Przygotuj mu wszystkie potrzebne składniki, do których nie będzie już potrzebne użycie noża i do dzieła!
Pozwól dziecku na własne wybory
Umiejętność dokonywania własnych wyborów to cecha bardzo przydatna w samodzielnym życiu. Pozwól kilkulatkowi zdecydować, co kupi koledze na urodziny lub co zje na śniadanie. Przygotuj dziecku produkty do wyboru na kanapkę i niech sam wybierze, co chce zjeść. Możesz również przygotować półkę z ubraniami na aktualną porę roku. Niech wybierze rzecz którą chce założyć. Pozwolenie na podjęcie decyzji przez dziecko nie oznacza, że nie możesz podzielić się z maluchem swoim zdaniem. Warto dać maluchowi wskazówkę i uzasadnić swój wybór. Nauczy to dziecko z czasem racjonalnej oceny dokonywanego wyboru.
Wspólnie z dzieckiem rozwiązuj problemy
Wspólne podejmowanie decyzji zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych to dla dziecka dobra nauka dokonywania samodzielnych wyborów. Zarówno ty jak i dziecko wymyślajcie, jak poradzić sobie z kłopotem, a później wybierzcie najlepszy pomysł. Gdy uważnie słuchasz, co malec ma do powiedzenia i szanujesz jego zdanie, pozwalasz dziecku zaufać własnym osądom i ćwiczyć się w umiejętności rozwiązywania problemów. Gdy zapytasz malucha, co sądzi na temat takiego czy innego sposobu spędzenia świąt, czy zbliżających się wakacji, nabierze on pewności, że jego zdanie jest ważne i powoli rozwinie się w nim refleksja nad konsekwencjami różnych działań.
Pozwól dziecku doświadczać konsekwencji jego działań
Dziecko uczy się na własnych błędach i powoli wyciąga z tego wnioski. Niech samo wytrze rozlany przez siebie sok i zmiecie na szufelkę rozsypane przez siebie ciasteczka. Niech także maluch pozna konsekwencje dobrych czynów. Podziękuj mu za opiekę nad młodszym braciszkiem, gdyż dzięki jego pomocy mogłaś szybciej przygotować kolację.
Wspieraj wewnętrzną motywację dziecka
Aby dziecko wykonywało pewne czynności z wewnętrznej potrzeby, a nie z powodu nagrody, musisz zwracać mu uwagę na przyjemność płynącą z wykonania określonego zadnia, a także wzmacniać jego poczucie sprawczości, podkreślając zaangażowanie i wytrwałość. Nie oceniaj efektów pracy dziecka, a skup się na okazywaniu mu uwagi, a także pomagaj mu docenić efekty jego działań. Zawsze staraj się doceniać pomoc dziecka, niezależnie na ile była ona potrzebna.
Zbuduj z dzieckiem bezpieczną więź
Dziecko, które może liczyć na swoich rodziców może spokojnie skoncentrować się na rozwoju i budowaniu własnej samodzielności. Powinnaś przede wszystkim potrafić odczytywać potrzeby malucha i reagować na nie. Nie chodzi tu o spełnianie wszystkich zachcianek dziecka, ale okazywanie mu szacunku i zrozumienie jego potrzeb.
Uważnie obserwuj możliwości i potrzeby rozwojowe dziecka
Nie oczekuj od dzieci w przedszkolu wykonywania czynności do których są fizycznie i emocjonalnie jeszcze nie gotowi. Może to wyrządzić duże szkody. Pamiętaj, każdy maluch ma własne tempo rozwoju.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.